Dziecko poniżej 13 roku otrzyma odszkodowanie

Pomimo, że dzieci nie mogą uczestniczyć w ruchu drogowym czynnie w roli kierowców, są one jednymi z najczęstszych ofiar wypadków drogowych. Siłą rzeczy posiadają one mniejsze doświadczenie życiowe i są bardziej beztroskie, więc niestety często swoim zachowaniem w pewnym stopniu doprowadzają do powstania szkody. Wypadek

Czy w takiej sytuacji ich rodzice mogą liczyć na uzyskanie dla nich odszkodowania od ubezpieczyciela?

Tak, ponieważ dziecku poniżej 13 roku nie można przypisać winy za wypadek, tylko - ewentualnie – przyczynienie.

Zgodnie z art. 426 Kodeksu cywilnego, małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Sąd Najwyższy w swoim szerokim orzecznictwie wskazuje, że w stosunku do małoletniego, który nie ukończył 13 roku życia, nie można mówić o winie, a tym samym i szkodzie powstałej wyłącznie z winy poszkodowanego. Należy jednak pamiętać, że w stosunku do małoletnich można mówić o wspomnianym już wyżej, przyczynieniu się do szkody, a co za tym idzie do stosownego pomniejszenia świadczeń należnych od zakładu ubezpieczeń.

Tak jak w przypadku pięcioletniej dziewczynki, która wtargnęła na przejście dla pieszych. Prowadzący samochód nie zdążył wyhamować i potrącił dziecko, które trafiło do szpitala z urazem czaszkowo-mózgowym, stłuczeniem płuca, złamaniem podudzia. Mimo, że dziewczynce można było zarzucić przyczynienie się do wypadku, otrzymała duże odszkodowanie – ponad 200 tys. złotych. Gdyby w takiej samej sytuacji znalazł się dorosły, sąd wskazałby go jako winnego wypadku i całkowicie odmówił zasądzenia roszczeń odszkodowawczych.

Wina – nie, przyczynienie – tak.

W uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy (zasada prawna) z dnia 20 września 1975 roku (sygn. akt III CZP 8/75) orzeczono, że zachowanie się małoletniego poszkodowanego, któremu z powodu wieku winy przypisać nie można (art. 426 k.c.), może stosownie do art. 362 k.c. tylko uzasadniać zmniejszenie odszkodowania należnego od osoby odpowiedzialnej za szkodę.

Wina w nadzorze to nie przyczynienie

Ubezpieczyciele często podnoszą w postępowaniu likwidacyjnym argument, że rodzice i osoby zobowiązane do nadzoru nad małoletnim przyczyniają się do szkody, nie dopełniając swoich obowiązków. Jednakże jest to rozumowanie błędne, ponieważ art. 362 k.c. mówi jedynie o przyczynieniu się samego poszkodowanego, a nie osób trzecich, co znalazło potwierdzenie w orzecznictwie.

Rodzicu, bądź mądry po szkodzie, zgłoś się do GDPM!

Zadzwoń: 58 303 46 38 ; 801 120 020
Wyślij e-mail: gdpm@gdpm.pl
Zgłoś sprawę: www.gdpm.pl

Ty i Twoje dziecko macie na to blisko 20 lat!

Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności (art. 442 1 § 4 Kodeksu cywilnego), co oznacza (dla większości osób poszkodowanych) możliwość dochodzenia roszczeń do dnia ukończenia 20 roku życia.

Damian Sośnicki prawnik GDPM

Inne aktualności