Aktualności - GDPM - Odszkodowania - Darmowa porada-801 120 020

Potrzebuję pomocy!

  • Zostałeś ranny w wypadku?
  • Twój bliski zginął w wypadku?
  • Jesteś ofiarą błędu medycznego?
  • Jesteś ofiarą wypadku w pracy?
  • Potrzebna Ci natychmiastowa pomoc prawno-medyczna?
  • Jesteś ofiarą pedofili?
  • Czujesz się oszukany przez ubezpieczyciela?
  • Od wypadku nie minęło 20 lat?

BEZPŁATNIE SPRAWDZIMY TWOJĄ SPRAWĘ!

Zadzwoń do nas
801 120 020

lub

Wyślij e-mail
skorzystaj z formularza

Zamiast 600 tys. - 3 mln euro!

Koniec strachu o dożywotnią rentę

Pod koniec czerwca Sąd Apelacyjny orzekł o podniesieniu sumy gwarancyjnej czyli maksymalnej wartości świadczeń z OC komunikacyjnego dla pasażerki, ciężko poszkodowanej w wypadku drogowym.

Dzięki decyzji sądu II instancji poszkodowana przed 14 laty w wypadku komunikacyjnym zachowa prawo do renty z ubezpieczenia OC sprawcy. Suma gwarancyjna, z której wypłacana jest renta kobiety miała wyczerpać się w przyszłym roku.

– Mimo że Sejm zajmuje się problemem wyczerpywania sum gwarancyjnych ubezpieczeń komunikacyjnych zawartych w latach 90, to zważywszy na termin wyczerpania się świadczeń poszkodawnejnie czekaliśmy aż dojdzie do takiej sytuacji. Sprawa została skierowana do sądu. Wielu poszkodowanych, którym suma gwarancyjna wyczerpała się, z dnia na dzień, bez żadnej informacji, przestało dostawać renty dożywotnie. Wyrok Sądu Apelacyjnego, który zapadł w ostatnich dniach, jest dla nas bardzo satysfakcjonujący, zwłaszcza, że w I instancji roszczenie zostało odrzucone – stwierdzają prawnicy z Grupy Doradczej Prawno-Medycznej.

Problem wyczerpywania sum gwarancyjnych, ubezpieczeń OC zawartych w latach 90, ustalonych na niskim poziomie był sygnalizowany przez Rzecznika Finansowego od kilkudziesięciu lat.

W 2016 r. podjęto inicjatywę uregulowania problemu starych ubezpieczeń. Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich sprawą zaprzestania wypłacania dożywotnich rent i uregulowania kwestii wyczerpywania się sum gwarancyjnych w umowach OC pojazdów zajął się marszałek Senatu.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji jednogłośnie przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przyjęty projekt miał rozwiązać problem wyczerpalności sum gwarancyjnych, jednak do chwili obecnej sprawa nie ma swojego finału.

– Mimo iż działania zmierzają w dobrym kierunku, wielu poszkodowanych dalej boi się o swoje świadczenia. Osoby, które przeszły długą drogę do otrzymania godziwej renty i zadośćuczynienia znów mogą być poszkodowane, tym razem przez prawo. Mamy jednak nadzieję, że tym razem wielokrotnie podnoszony przez różne organa problem wyczerpalności sum gwarancyjnych zostanie kompleksowo i pozytywnie dla osób pokrzywdzonych rozwiązany – dodaje Tomasz Rosa, dyrektor Grupy Doradczej Prawno-Medycznej

W grudniu 2003 roku, w wyniku wypadku samochodowego pasażerka doznała bardzo ciężkich obrażeń wielonarządowych, w tym porażenie 4 kończynowe. Biegli sądowi, neurolog, chirurg oraz biegły z zakresu rehabilitacji ocenili trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanej na poziomie ponad 100 proc. Stan poszkodowanej nie rokuje poprawy w przyszłości. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczony był pojazd sprawcy, nie chciało wypłacić kobiecie odszkodowania. W sumie dopiero po 10 latach, w 2013 r. Grupa Doradcza Prawno-Medyczna wywalczyła dla kobiety, najwyższe w tamtych czasach odszkodowanie w Polsce - 2,5 mln zł oraz 12 tys. zł renty miesięcznie.

Źródło: GDPM

Inne aktualności